RU

 

 
Tai pavojinga mūsų gyvybei - kenksmingos medžiagos žaisluose
 

Polivinilchloridas (PVC) ir ftalatai

Gaminiai iš PVC – pavojingo nuodo, neigiamai veikia nervų sistemą, skatina vėžinius susirgimus. Vinilchlorido išsiskyrimas į aplinką padidėja net nuo nedidelio įšilimo.

Iš polivinilchlorido gaminami minkšti plastikiniai žaislai. Tai minkšti cypiantys vaikučių žaisliukai,minkštos lėlės, kamuoliukai, žaislai, kuriuos vaikai čiulpia ir kandžioja, kai jiems dygsta dantukai. Juos vaikučiai naudoja pastoviai, nesuprasdami kad daro didelę žalą sveikatai. Gaminant žaislus į PVC dedama ir kitų pavojingų priedų, pvz., švino, kadmio.

Gaminant PVC žaislus ir kada lieka nenaudojamomis atliekomis labai teršiama aplinka. Kad žaislai būtų minkšti ir lankstūs į PVC  dedami plastifikatoriai, kurie kelia didžiausią pavojų vaikų sveikatai. Populiariausi ir veiksmingiausi plastifikatoriai – ftalatai.

FTALATAI

Minkšti plastikiniai žaislai.

Tai žaislai, kuriuos vaikai čiulpia ir kandžioja, kai dygsta dantukai, tai minkšti cypiantys kūdikių žaisliukai, paplūdimio kamuoliai, plaukiojimui skirti žaislai, minkštos lėlės... Dauguma šių žaislų naudojami neilgai, tačiau gali pridaryti daug žalos. Paprastai jie yra gaminami ir polivinilchlorido (PVC), į kurį dedama plastifikatorių, kad žaislas būtų minkštas ir lankstus. Veiksmingiausi plastifikatoriai – ftalatai. Tačiau jie kelia ir didžiausią riziką:

 • daugelis ftalatų gali sukelti vėžinius susirgimus;
 • pažeidžia kepenis, inkstus;
 • neigiamai veikia lytinių organų vystymąsi;
 • kaupiasi maiste, gyvuose organizmuose, motinų piene;
 • kaupiasi dulkėse ir teršia orą patalpoje ir lauke;
 • jie nėra surišti su plastiku ir nuolatos pasišalina iš gaminio, ypač čiulpiant žaislus,  todėl Europos Sąjungoje (ES) daugumą ftalatų draudžiama naudoti žaisluose vaikams iki 3 metų (tačiau jeigu šeimoje yra ir vyresnių vaikų, kas apsaugos mažylį, kad jis neimtų vyresniojo žaislų?).
 • Nuostabios tamsoje švytinčios žvaigždės, žaisliukai, apyrankės, karoliai... Juose taip pat dažnai būna ftalatų. Žaislai (puodeliai, raktų pakabukai), pripildyti dekoratyvaus skysčio, gali būti labai pavojingi žaislą išardžius ir prarijus skystį. Šiame skystyje dažnai naudojamos mineralinės alyvos, organiniai tirpikliai, kuriuos prarijus gali kilti stiprus plaučių uždegimas.
  Vaikiškuose juvelyriniuose dirbiniuose gali būti nikelio, kuris gali sukelti stiprią alergiją.
 • Elektroniniuose gaminiuose (žaisluose, kompiuteriuose, telefonuose) yra naudojama apie 1000 įvairių cheminių medžiagų, nemažai jų yra pavojingos, pvz.:  plastikinėse detalėse paprastai yra degumą mažinančių medžiagų (trikdo hormonų sistemą),
  elektroninėse schemose naudojamas kadmis (kancerogenas, trikdo hormonų sistemą), jungtukuose, modifikatoriuose naudojamas gyvsidabris (kancerogenas, trikdo hormonų sistemą), monitoriuose dažnai rasime švino (stabdo vystymąsi)...
 • Šių prietaisų skleidžiamas elektromagnetinis laukas irgi gali sukelti sveikatos pokyčius – nuo galvos skausmo, nemigos iki vėžinių susirgimų. Vaikams ypač žalingas mobiliųjų telefonų skleidžiamas elektromagnetinis laukas, nes jų smegenys ir kaukolė vis dar vystosi.
 • Šiuose žaisluose dažnai naudojamos baterijos, kuriose gali būti ličio (labai aktyvus, ardantis metalas), švino (sukelia vystymosi sutrikimus), kadmio(kancerogenas). 2004 m. Latvijoje mirė vaikas, kuris prarijo bateriją; visi jo virškinimo organai buvo stipriai pažeisti...
 • Piešimo ir modeliavimo priemonės ir rinkiniai: Kreidelės, pieštukai, dažai, klijai, modeliavimo molis ar masė, surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai... Visuose išvardytuose gaminiuose gali būti pavojingųpigmentų (sunkiųjų metalų).
  Dažuose ir klijuose gali būti tirpiklių, kurie dirgina odą ir kvėpavimo takus.Vandens pagrindu pagamintose priemonėse (klijuose, dažuose) gali būtikonservantų, jautriems žmonės sukeliančių alergiją. Tačiau bet kokiu atveju, tai yra kur kas geriau negu tirpikliai!
 • Į modeliavimo molį ir masę dažnai dedama plastifikatorių ir įvairių priedų. Kai kurie gali būti gaminami iš PVC ir jų sudėtyje paprastai yra ftalatų.  
 • Surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai paprastai klijuojami klijais ir spalvinami dažais, kuriuose yra tirpiklių. 

Į vaiko organizmą ftalatai patenka pro odą ar burną, nes vaikai viską liečia ir deda į burną ( taip pažindami pasaulį), taip pat naudojant vaikams skirtus losjonus, pudras, šampūnus. Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau chemikalo patenka pro odą dėl medžiagų apykaitos ypatumų..Daugiausia ftalatų buvo rasta vaikams, kuriems buvo naudotas šampūnas, mažiau - naudojant kremą nuo iššutimo, servetėles. Reikėtų vengti naudoti losjonus, šampūnus pudras. Tyrimai tęsiami, kol kas mažai duomenų apie ftalatų apykaitą ir toksinį poveikį vaikams.

Nuo 2006 metų Europos sąjungoje uždrausti šeši ftalatai, jų negalima naudoti jaunesnių negu trys metai vaikų žaislų gamybai, nes šiuos žaislus vaikai deda į burną.

Tėvams patariama mažiau naudoti kosmetinių priemonių kūdikiams, ypač šampūnus, pudras, losjonus, nes gali būti neigiamas poveikis vystymuisi ir dauginimosi sistemai. Servėtėlių ir kremų nuo iššutimo naudojimas neparodė glaudaus ryšio su ftalatų kiekiu vaikų šlapime. Gali būti, kad šiuose produktuose jų nėra, o jei ir yra, tai labai maži kiekiai.

 Į vaiko organizmą ftalatai patenka ... ... pro odą ar burną, nes vaikai viską liečia ir deda į burną ( taip pažindami pasaulį), taip pat naudojant vaikams skirtus losjonus, pudras, šampūnus. Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau chemikalo patenka pro odą dėl medžiagų apykaitos ypatumų..Daugiausia ftalatų buvo rasta vaikams, kuriems buvo naudotas šampūnas, mažiau - naudojant kremą nuo iššutimo, servetėles. Reikėtų vengti naudoti losjonus, šampūnus pudras. Tyrimai tęsiami, kol kas mažai duomenų apie ftalatų apykaitą ir toksinį poveikį vaikams.

Nuo 2006 metų Europos sąjungoje uždrausti šeši ftalatai, jų negalima naudoti jaunesnių negu trys metai vaikų žaislų gamybai, nes šiuos žaislus vaikai deda į burną.

Tėvams patariama mažiau naudoti kosmetinių priemonių kūdikiams, ypač šampūnus, pudras, losjonus, nes gali būti neigiamas poveikis vystymuisi ir dauginimosi sistemai. Servėtėlių ir kremų nuo iššutimo naudojimas neparodė glaudaus ryšio su ftalatų kiekiu vaikų šlapime. Gali būti, kad šiuose produktuose jų nėra, o jei ir yra, tai labai maži kiekiai.

 

Plastizolis

Populiariausi mažyliu tarpe „guminiai“ žaislai, kaip taisyklė, gaminami iš polivinilchlorido (PVC) ir plastizolio.
Visame pasaulyje pastoviai vyksta karštos diskusijos apie tai ar galima naudoti minėtas medžiagas prekių vaikams gamyboje. Nežiūrint to kad šių žaislų gamybos technologija tapo labiau progresyvi, jų gamybai naudojamų medžiagų sudėtis liko ta pati: pagrindas – polivinilchloridas, rišamasis reagentas – siera, plastifikatorius – ftalatas, antioksidantas –fenolis .

Daugumas pas mus parduodamų žaislų iš plastizolio netenkina sanitarinių – higieninių normų. Jose ypač viršijamas fenolio kiekis, pasižymi blogais bendrojo toksingumo ir kvapų lygmens, kuris dažnai būna 1 -2 balais didesnis už leistiną, rodikliais.Be to beveik visų žaislų skleidžiami garsai viršija ribiniai leidžiamus, randamas etilo spiritas.

Rusijoje Maskvos prekybinė valdyba ruošiasi uždrausti žaislų iš polivinilchlorido importą.

Gydytojai prašo atkreipti dėmesį ir į žaislų išvaizdą kuri kartais būna šiurpi. Tai veikia vaikų psichiką.

Reikia pažymėti tai jei į žaislų sanitarinius – higieninius rodiklius kartais kreipiamas šioks toks dėmesys tai žaislų išorinę išvaizdą niekas nekontroliuoja.

 

Gyvsidabris

Vis dažniau fiksuojami žaislų užterštumo gyvsidabriu atvejai. Tai medžiaga ne tik kenksminga sveikatai – ji pavojinga gyvybei.
Žaislai dažniausiai užteršiami gyvsidabriu elektriniais elementais kuriuose yra ši medžiaga. Ypač pavojinga naudoti senus elektrinius elementus iš kurių išbėga skysta medžiaga kurioje yra gyvsidabrio.

Gyvsidabris patekęs į atvirą vietą pradeda garuoti. Kaip pavyzdį pateiksiu tai kad 1,5 gramo gyvsidabrio išbėgusio iš sudaužyto termometro gali išskirti tokį garų kiekį kuris užnuodys 5000000 kubinius metrus oro. Ši medžiaga gali patekti į žaislus net tuomet jei jie buvo gaminami ar sandėliuojami gyvsidabriu užterštoje patalpoje.

Gyvsidabris labai toksiška medžiaga. Jo garai gali patekti į organizmą per plaučius. Juose medžiaga dalinai sulaikoma ir pavirsta į įvairius nuodingus junginius.

Kontaktai su gyvsidabriu sukelia rimtą apsinuodijimą, kepenų,inkstų ir žarnyno pažeidimus. Gyvsidabrio junginiai palaipsniui pereina į kraują, susikaupia inkstuose, kepenyse ir smegenyse. To pasakoje atsiranda nepaaiškinamas jaudulys, pastebima kraujagyslių reakcija, parausta veidas, padažnėja pulsas, atsiranda rankų o kartais ir kojų drebulys, padidėja skydliaukė, atsiranda pastovūs galvos skausmai, nemiga, susierzinimas ir depresija.

Apsinuodijimo gyvsidabriu simptomai: galvos svaigimas, pykinimas, staigus liesėjimas, neurozė. Sunkiai apsinuodijus jaučiamas deginantis skausmas skrandyje, vemiama, viduriuojama su krauju, sumažėja šlapinimosi kiekis. Dažnai diagnozuojant susirgimą daroma paklaida manant kad tai bendras organizmo negalavimas.

Ribinė leistina gyvsidabrio koncentracija ore yra 0,01 gramo kubiniame metre. Gyvsidabris labai nuodinga medžiaga ir net maži jo kiekiai gali tapti neurologinių ir eilės kitų susirgimų priežastimi.Jis gali būti vystymosi atsilikimo priežastimi pasireiškiantis smegenų pažeidimu, kalbos sutrikimu, protiniu atsilikimu, nekoordinuotais judesiais ir visišku negebėjimu judėti.

Apsinuodijusiam gyvsidabriu būtina duoti aktyvuotą anglį, žalią kiaušinio baltymą, pieną ir kuo greičiau transportuoti į ligoninę.

Vaiko apsinuodijimas gyvsidabriu gali sukelti nepagydomą regėjimo praradimą, traukulius, raumenų nusilpimą ir net kalbos praradimą.

Labai sunku nustatyti ryšį tarp vaiko sveikatos pablogėjimo ir gyvsidabrio buvimą žaisluose nes apsinuodijimo gyvsidabriu simptomai pasireiškia tik praėjus 2 -3 mėnesiams po užsikrėtimo.

Apsinuodijimo laikas svarbus faktorius. Žmogaus smegenys labai jautrūs gyvsidabriui ypač jų intensyvaus vystymosi ir augimo metu – pirmais vaiko gyvenimo metais.

 

Švinas

Švinas labai nuodinga medžiaga patekusi į organizmą neigiamai veikia protinius sugebėjimus ir net gali  iššaukti vaiko mirtį.Šis metalas naudojamas vaikiškų papuošalų – žiedų, apyrankių, grandinėlių, sagių, kulonų, talismanų ir t.t. sudėtyje. Švino pagalba gaminiams suteikiama sidabriškumo iliuzija. Vaikiški papuošalai imituojantys sidabrą turintys didelį švino kiekį, nudažyti dažais turinčiais daug švino ,dėl savo pigumo ir patrauklios išvaizdos labai populiarūs pas mus.

Minėti papuošalai kelia potencialią grėsmę jei vaikas paėmęs tokį gaminį pradės laižyti ar net praris. JAV Kalifornijos valstijoje „žalieji“ privertė vadovus sustabdyti prekyba vaikiškais papuošalais kuriose yra švino. Ar kada nors tai bus ir pas mus?
Nežiūrint to kad pasaulyje nustatyta daugybė apsinuodijimų atvejų švinu esančiu vaikiškuose papuošaluose pas parduodami tūkstančiai panašių gaminių kurių sudėtyje dažnai būna iki 60 % švino.

Amerikoje 4 metų berniukas prarijęs žaislinį talismaną  mirė nuo apsinuodijimo švinu. JAV valstybinės akcijos  skatinančios vaikus skaityti knygas 41 valstijoje dalyviams buvo dovanojami skatinamieji prizai – kinų gamybos spalvingi žaislai – katės ir šunys. Nustačius kad žaislų dažuose švino kiekis viršija 4 kartus leistinas normas sveikatos departamento darbuotojai skambino visiems vaikams gavusiems dovanas prašydami jas gražinti mainais į naujas dovanas.

Walt Disney Co kompanija tikrino kinietiškus žaislus vaizduojančius Disney studijos animacinių filmų herojus. Juose buvo rastas neleistinas švino kiekis dažuose. Buvo uždrausta prekiauti 19 milijonų žaislų.

 

Fenolas

Fenolas – tai bespalvė kristalinė su specifiniu kvapu medžiaga.

Žaislų gamyboje ji naudojama suteikiant norimą formą plastmasės ar gumos gaminiams. Fenolas silpnai tirpsta vandenyje, tačiau labai gerai tirpsta spirite, eteryje, acetone. Europarlamentas priėmė įstatymą draudžianti ES teritorijoje gaminti žaislus ir daiktus skirtus vaikams naudojant šešių rūšių plastifikatorius su fenolu.

Fenolas vienas iš labiausiai paplitusių patalpų oro teršėjų.Pagrindiniai fenolą išskiriantys šaltiniai yra:

-          tabako dūmai
-          dezinfektoriai
-          plastikinės dangos
-          nepilno buitinių dujų sudegimo produktai
-          įvairios statybinės ir apdailos medžiagos savo sudėtyje turinčios fenolformaldechidų komponentų
-          dažai ir skiediniai skirti medienos apsaugai ir padengimui
-          izoliacinės medžiagos kurių pagrindas putojančios karbamidinės smalos      

Iš tiesų mes jau senai gyvename fenolinėje aplinkoje.Pavojų sveikatai kelia didelė jo koncentracija kuri randama, pavyzdžiui, kiniškuose žaisluose.Būtina vaikus nuo to apsaugoti. Būtina reikalauti kad parduodami žaislai būtų sveikatai nepavojingi ir tenkintų  sanitarines – higienines normas, turėtų kokybės sertifikatą.  Na o šiuo metu žaislų prekystaliai užversti neaiškios kilmės produkcija, na o žmonės neturėdami pasirinkimo ir supratimo kokius pavojus tokie žaislai gali slėpti perka tai kas jiems pateikiama.- tik abejotinos kokybės prekes.

Fenolas stipriai veikiantis nuodas. Greitai į organizmą patenka per odą, virutinius kvėpavimo takus ir skrandžio – žarnyno sistemą, koncentruojasi inkstuose ir kepenyse. Fenolas suardo vaiko imuninę sistemą, susierzina burnos ir nosies gleivines. Tai gali iššaukti slogą, galvos skausmą ar svaigimą, vėmimą, miego sutrikimą, dusulį ar širdies nepankamumą (pulso permušimus).Fenolas ardomai veikia nervų sistemą, iššaukia alergines reakcijas. Jei vaikas serga bronchine astma  nuo fenolio poveikio jis gali mirti. Chroniškas nuodijimas fenolu pažeidžia kepenis ir inkstus,pakeičia kraujo formulę, sukelia neigiamus genetinius pokyčius palikuonims.Fenolo kancerogiškumas (medžiaga kuri organizme sukelia ar paskatina vėžinių auglių vystymąsi) ir teratogeniškumas (sukeliantys išsigimimus) ginčytinas.

Apsinuodijimo fenolu simptomai: krutinės ir pilvo skausmai,vėmimas krauju,viduriavimas. Lengvam apsinuodijimui budinga: galvos svaigimas ar skausmas, aštrus silpnumas, cianozė, stiprėjantis dusulys. Sunkiais atvejais greitai besivystantis komatozinis būvis: vyzdžių susitraukimas, kvėpavimo sutrikimas, centrinės nervų sistemos narkotinio pažeidimo reiškiniai. Po 2 -3 dienų gali pasireikšti aštrus inkstų nepakankamumas.Tipiškas tamsus šlapimas (oksidacijos fenolio produktų šlapime rezultatas). Mirtis įvyksta dėl kvėpavimo kanalų paralyžiaus ir sutrikus širdies kraujagyslių sistemai.

Reikia pažymėti tai kad kai kuriuos žaislus patalpinus į vandenį iš jų išsiskiriantis fenolio kiekis viršija normą keletą kartų.
Didžiausi fenolio kiekiai randami importiniuose žaisluose iš Kinijos, Baltarusijos, Lenkijos.

 

Žaislų poveikis vaikams

Pasaulio psichologai pažymi tai kad šiuolaikiniai žaislai vaikams gali iššaukti psichinius sutrikimus, daro juos piktais ir agresyviais. Rekomenduojama sukurti tarnybas kurios darytų socialinę, psichologinę ir pedagoginę stalo, kompiuterinių ir kitų žaidimų, kurie gali padidinti agresyvumą, baimę , pirmalaikį seksualumą ekspertizes.

Kaip pavyzdį noriu pateikti prieš 15 metų sukurtą žaislą tamagochi (jį matote iliustracijoje).

Žaislą sukūrė Aki Haita kuriai į galvą atėjo geniali mintis. Ji mylėjo gyvūnus ir svajojo apie numylėtinį kuris galėtų visur lydėti savo šeimininką. Savo idėja ji pateikė trečiam pagal produkcijos didį planetos žaislų gamybos gigantui Bandai kuris staigiai finansavo jos projektą. Jau 1996 metų lapkričio mėnesį naujas žaislas pateko į Japonijos rinką.

Tamagochi gyvena plastmasiniame kiaušinyje. Su šeimininku bendrauja mažo skystųjų kristalų ekrano ir garsiakalbio pagalba.Ant žaislo esantys trys klavišai įgalina:

    maitinti augintinį
    žaisti su juo
    šalinti jo gyvybinės veiklos atliekas
    tikrinti amžių, discipliną, bado ir nuotaikos lygmenį

Žaislo sėkmė viršijo visus lūkesčius. Jau pirmais metais jis tapo beprotiškai populiarus 33 pasaulio šalyse kuriose buvo parduota virš 10 milijonų tamagochi. Sekančiais metais Bandai pardavė 30 milijonų žaislų.

Elektroninio kiaušinio konstrukciją greitai nukopijavo kinai užversdami viso pasaulio rinkas įvairiausiomis pigiomis tamagochi kopijomis.Žaislo sėkme stengėsi pakartoti tokios japonų kompanijos kaip Tiger Electronic, Playmates ir Nintendo. Jos išleido savo gyvūnėlių analogus pavadinusios juos Giga Pets, Nano Pets, Nano Fighters ir Diuky Dino. Visi jie savo išore skiriasi, tačiau su bendra mintimi – leisti žmogui kažkuo rūpintis.

Žaislo populiarumas nemenkėja. Jis tobulinamas. 2009 metų spalio mėnesį Bandai atgaivino žaislelį išleisdama naujausią penktą jo modelį Tamagochi ID kuris jau turi ryšį su mobiliu telefonu.

Šioje pasakiškoje tamagochi istorijoje slypi nemalonūs faktai.Tai vienas pavojingiausių vaikų psichikai žaislų. Tai dėl milžiniškų pelnų kruopščiai slepiama. Žaislo gamintojai ir kūrėjai neįtarė to kad virtualių gyvūnėlių mirtis gali labai stipriai paveikti jų šeimininkus. Rezultatas kraupus – šimtai „lamingųjų“ žaislelio savininkų patenka į psichiatrines ligonines ar net baigia gyvenimus savižudybėmis.Tai slepiama.Slepiama ir tai kad dėl to kompanija Bandai buvo patraukta į teismą ir turėjo peržiūrėti žaislo užprogramavimą pateikiant naujus variantus kuriose tamagochi atsparesni blogam elgesiui, tačiau jis lieka pavojingu vaikams.

2005 metų rugpjūčio mėnesį Australijos rytų srities administracija uždraudė pardavinėti žaidimą Tamagochi Connection Version 2. Manau sutiksite su tuo kad mūsų dienomis  sunku gyventi be kompiuterio.Jis ko gero vilioja vaikus labiau nei suaugusius. Pagal apklausas apie 80% 12 -14 metų vaikų domisi kompiuteriniais žaidimais. Daugelis iš jų susipažinę su jais nuo 5 -6 metų. Specialistai nerimauja dėl vaikų besidominčių kompiuteriniais žaidimais su smurto, prievartos ir erotikos elementais. Nesenai atlikti tyrimai patvirtino tai kad kuo labiau paauglys pripranta žudyti virtualiame pasaulyje, tuo pavojingesnis jo elgesys  realybėje. Mokslininkai apibendrinę daugiau nei 150 tyrimų skirtų šiai jautriai problemai padarė išvadą kad prievarta, žiaurumas daro vaikus agresyviais nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties ar kultūros,padidina jų trumpalaikę ar ilgalaikę agresyvumo riziką.Mokslininkų nuomone praeis nemažai laiko kol remdamiesi jų tyrimų duomenimis valstybėse bus priimti atatinkami įstatymai ir norminiai aktai.

Kaip apsaugoti vaikų psichiką ir sveikatą?Jus kontroliuojat ką valgo jūsų vaikas? Taip privalote elgtis ir su video žaidimais kuriuos jie žaidžia. Turėkite svarius argumentus tam kad galėtumėte paaiškinti vaikams kodėl kažkurie žaidimai jiems draustini.
Kiek laiko galima leisti vaikui žaisti kompiuteriu? Teoriškai viskas paprasta:vaikams ir paaugliams kurie savanoriškai negali pasitraukti nuo kompiuterio, būtini griežti apribojimai:

Mokiniams rekomenduojama praleisti prie kompiuterio nedaugiau  valandos per dieną. Atminkite kompiuteris ne vaikiškas žaislas. Jis kenkia jų psichikai ir sveikatai(kompiuterinis sindromas).

JAV medicinos asociacija rengiasi įtraukti priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų į psichinių susirgimų sąrašą. Medikų nuomone pavojus susirgti šia liga atsiranda tuomet kada per parą dvi valandas žaidžiama kompiuterinius žaidimus.

 

Žaislų testavimas

Sąžiningi žaislų gamintojai atiduoda pagamintą produkciją ekspertizei kur ji testuojama.Pavyzdžiui barškutis neturi būti sunkesnis nei 100 gramų.Jis turi turėti stiprų korpusą kad nebūtų galima lengvai jį sulaužyti. Jo viduje yra labai smulkios detalės skirtos garsinio efekto sukūrimui.Jei jos išbyrės vaikas gali vieną iš jų praryti ir paspringt ar susižeisti.

Tikrinant žaislus būtinai patikrinamos medžiagos iš kurių jie padaryti. Tiriama ar juose nėra tokių toksinių medžiagų kaip: švino, gyvsidabrio, seleno, bario, aldehidų ir t. t.

Ekspertai tikrina garsus kuriuos skleidžia žaislai.  Jie neturi būti labai garsūs ar erzinantys, nes nuo to gali nukentėti vaiko klausa.Yra tarptautiniai standartai į kurių reikia griežtai laikytis. Gaila tačiau pas mus į tai nekreipiamas dėmesys.
Smulkūs žaislai tikrinami cilindriniu imituojančiu  vaiko gerklę prietaisu. Žaislų diametras turi būti didesnis už etaloninio cilindro diametrą

Plastmasiniai žaislai būtinai turi būti testuojami nustatant jų briaunų aštrumą. Tam tikslui naudojamas įrenginys aptrauktas plėvele imituojančia vaiko odą.Jei žaislas palieka pėdsakus ant plėvelės, pažeidžia ją, tai reiškia kad jis nešvelnus. Tokia produkcija negali būti parduodama.

Yra vaikiškų žaislų svorio normos kurios padrįstos tuo , kad vaikų kaulai  dar nepakankamai sustiprėję ir perdaug sunkūs žaislai gali juos traumuoti.

Apsauginės –  žaislų dangos turi būtinai testuojamos seilių ir prakaito atsparumui. Turi būti atliekama informacijos kokiam amžiui skirtas žaislas patikimumo ekspertizė. Ši prekė neperkama „išaugimui“. Žaislai skirti vyresnio amžiaus vaikams, patekę į mažylių rankas, gali jų būti naudojami ne pagal paskirti.Tokia praktika vaikams pavojinga. Žaislas ne pagal amžių neturės vystymosi efekto. Tėvai privalo žinoti kokie žaislai teiks naudą ir džiaugsmą viename ar kitame amžiuje. Vaikus vystantys žaislai būtini jau nuo jo gyvenimo dešimtos dienos. Tuomet jis jau sugeba sekti jo regėjimo lauke judančius daiktus.

Baigiantis pirmam gyvenimo mėnesiui vaikas jau sugeba susikaupęs apžiūrinėti nejudančius daiktus, sekti lėtai judančius daiktus, klausyti garsus. Tokiame amžiuje vaikui reikalingi stambūs, ryškūs žaislai pakabinami 50 cm atstumu nuo jo akių.
Dviejų mėnesių vaikas pradeda susikaupęs apžiūrinėti daiktus ir sukti galvą į ilgalaikį garso šaltinį. Norint užfiksuoti ir toliau vystyti šias funkcijas patartina panaudoti žaislelius su švelniomis melodijomis.Tokie žaislai turi būti patalpinti už vaiko regėjimo lauko ribų.

Trijų mėnesių vaikui barškučiai talpinami arti, 30 cm atstume kad mažylis galėtų geriau juos apžiūrėti, liesti juos, paimti ranką. Keturių mėnesių vaikams galima pradėti duoti barškučius su ilgomis rankenomis kurias jie gali paimti į rankas o po to periminėti iš vienos rankos į kitą. Šešių mėnesių vaikas sugeba pats pasiimti žaislus ir kišti juos į burną.Todėl šiuo periodu naudojami barškučiai turi būti ne tik spalvingi ir ryškūs, bet pagaminti iš ekologinės plastmasės. Jų paviršius turi būti švelnus.Šiame amžiuje vaikai pradeda valgyti iš šaukštelio ir gerti iš puodelio. Tai jiems gali būti naujais žaislais.
Aštuonių mėnesių vaikai daugiau dėmesio skiria žaislams. Jie mėgsta mėgdžioti suaugusių veiksmus – ritinėti, kalti, išiminėti, atidarinėti ir t. t.

Dešimties mėnesių vaikai gali klausydami muziką daryti ritminius judesius.Patartina groti jiems švelnią muziką.
Vienuolikos mėnesio amžiaus vaikui tinkamiausias žaislas -  sudedama piramidė.

Dvylikos mėnesio vaikai atlieka pagrindinius veiksmus su žaislais, pavyzdžiui maitina ir girdo lėles,vedžioja jas paėmę už rankų, migdo. Jie jau skiria daiktų formas, todėl jiems patartina dovanoti sviedinėlius, kubelius, knygutes su dideliais ryškiais paveikslėliais.

Dviejų metų vaikai sugeba rasti pagal pateikiamą jiems pavyzdį atitinkamų spalvų daiktus.Norint užfiksuoti jų  sampratą apie raudoną,geltoną,žalią ir mėlyna spalvas patartina vaikams duoti įvairiaspalvius kubelis, piramidėles, sviedinius su įvairiaspalvėmis juostomis ir t.t.

Dvejų metų šešių mėnesių vaikai skiria pagrindines keturias spalvas, jų žaidimuose pastebima sąmoninga veiksmų seka.. Šiuo metu vaikui naudinga nupirkti indų komplektą ir baldus lėlėms.  Trijų metų vaikas savarankiškai sugalvoja savo vaidmenį žaidimuose. Jis gali būti mama, gydytoju, kirpėju ir t.t. Tokiems žaidimams jam reikia nupirkti profesionalių žaidimų rinkiniai.
Labai svarbu kad būtų priimti prekybą žaislais reglamentuojantys aktai apsaugojantys pirkėjus nuo produkcijos pavojingos vaikų sveikatai ar net gyvybei, apsaugotų nuo nesąžiningų pardavėjų kuriems svarbus tik pelnas.

Negalima taupyti perkant žaislus.      Supraskite tai kad pigi prekė pavojinga vaikui. Norint atskirti kokybišką žaislą nuo nekokybiško reikia su dėmesiu jį apžiūrėti.Nekokybiški žaislai dažnai neturi markiravimo,ant jų nėra informacijos apie jų gamintoją, vartojamąsias savybes, medžiagų iš kurių jie padaryti sudėties ir kokio amžiaus vaikams skirtas žaislas.
Ant importinių žaislų etikečių dažnai galima pastebėti ženklą „ES“. Kuris lyg tai patvirtina prekės atitikimą europiniams standartams.Tačiau tai žaislo kokybės negarantuoja nes jos dažnai kaip ir jų anotacijos padirbinėjamos melagingomis.
Žaislus patartina pirkti ten kur yra kasos aparatai. Tuomet paaiškėjus apie žaislo kenksmingumą ar blogą kokybę turėsite galimybę žaislą gražinti pardavėjui.

Perkant žaislą,tėvams lieka tik pasitikėti savo žiniomis, intuicija ir logika. Svarbu atkreipti dėmesį į:

1          Žaislai turi būti be kvapo. Neleistinas net silpnutis kvapas.
2         Nepirkite plastmasinių žaislų padengtų laku ar dažais. Nežiūrint to kad daugumas dažų toksiški, jie dar gali atsilupinėti ir dažų ar lako gabalėliai gali patekti ant rankų, o po to ir į burną.
3         Žaislai negali palikti dažų pėdsakų ant rankų.
4         Nepirkite perdaug triukšmingų žaislų.Jų skambesys turi būti švelnus bet nekurtinantis – jei į tai neatsižvelgsite turėsite problemų su vaiko klausa, kalba, o vėliau ir mokymusi.
5         Žaislas turi būti tvirtas.Jis neturi turėti įskilimų, plyšių,klijų pėdsakų.
6         Visos žaislų detalės turi būti tvirtai pritvirtintos, ant minkštų žaislų ne priklijuotos bet prisiūtos.
7         Nepirkite iki 3 metų vaikams žaislų su smulkiomis detalėmis.
8         Venkite minkštų su ilga vilna žaislu. Ji būtinai turi būti labai tvirtai pritvirtinta prie pagrindo.
9         Reikalaukite pas pardavėją pateikti žaislo kokybės sertifikato su tiksliu registracijos numeriu, patikrinkite ar nesibaigė sertifikato galiojimo laikas,ar atitinka žaislo kodas su sertifikate nurodytu kodu.
10      Įdėmiai apžiūrėkite žaislą, smulkiai išklausinėkite pardavėją apie jo savybes ir ypatybes.
11      Patikrinkite žaislo markiravimą. Reikalavimai žaislų markiravimui sekantys:
Markiruotė ant žaislo ar jo įpakavimo turi būti nacionaline kalba ir gerai skaitoma.
Ant žaislo ar jo įpakavimo turi būti nacionalinė žyma apie žaislo tinkamumą prekybai ir indentifikacijos numeris.
               Prekinis firminis ženklas,gamintojo ir pardavėjo pavadinimas ir adresai.
               Turi būti nurodytas vaiko kuriam skirtas žaislas amžius, trumpas ekspluatacijos aprašymas,                                                   
               Žaislai negali būti ant žemės ar grindų.
               Reikalaukite pas pardavėją prekės  čekio ir žaislo garantijos.
12      Markiruotės nebuvimas – žaislo nelegalios kilmės rodiklis.

 

 Pirkite ES pagamintus žaislus: ES reikalaujama, kad visi žaislai, skirti vaikams, mažesniems kaip 14 metų, būtų paženklinti CE ženklu; dekoratyviuose skysčiuose neleidžiama naudoti mineralinių alyvų ir organinių tirpiklių; ribojamas nikelio kiekis papuošaluose; draudžiamas ar ribojamas ftalatų naudojimas plastikiniuose žaisluose vaikams iki 3 metų.

Rinkitės žaislus su CE ženklu. Tai rodo, kad: gamintojas ar importuotojas laikosi teisinių reikalavimų, keliamų žaislams,
netyčia prarijus tokį žaislą ar jo detalę, gali išsiskirti tik labai maži pavojingų medžiagų (pvz., švino, kadmio, gyvsidabrio) kiekiai.
 
 
Iš kokio buteliuko maitiname kūdikį?

Dauguma šiandien kūdikiams maitinti naudojamų buteliukų yra gaminami iš polikarbonato. Jame kaip priedas yra naudojamas bisfenolis-A, kuris: sukelia įvairius genetinius pakitimus, „klaidas“ chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus,
„pamėgdžioja“ hormonų estrogenų veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją,
aktyvina prostatos vėžį sukeliančias ląsteles ir skatina krūties audinių pakitimus, sukeliančius krūties vėžį.

Kūdikių maitinimui patariama naudoti stiklinius buteliukus arba buteliukus, pagamintus iš PET (polietileno tereftalatas) ir PP (polipropileno).

Paprastai plastikiniai kūdikių buteliukai nebūna paženklinti. Todėl apie naudojamą plastiką klauskite juos gaminančios įmonės. Lanksčiuose, pieno spalvos buteliukuose polikarbonatų paprastai nebūna. Čiulptukus rinkitės silikoninius, nes iš latekso čiulptukų gali išsiskirti nitrozaminai, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.
 
 
Pagal interneto medžiaga. 

 

 
 
 

Susipažinkime   |   Radiostezija   |   Paslaugos   |   Nuorodos   |   Straipsniai   |   Kontaktai

TAIP PAT KVIEČIU APLANKYTI KITAS MANO SVETAINES:

RADIOSTEZIJA.LT

BIOENERGETIKA.LT

BIOTRONIKA.LT

BIOLOKACIJA.LT

BIORITMIKA.LT

GEOTRONIKA.LT

RADIONIKA.LT

AJUVERDA.LT

 
 

© 2007 - 2024 Jonas Jukonis. Kopijuoti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Powered by: WebProBox