RU

 

 
Tai pavojinga mūsų gyvybei -  Pirotechnika
 

Daugumas nelaimingų atvejų naudojant pirotechninę technika įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio su ja, pažeidžiant elementarias saugos taisykles, naudojant jas ne pagal paskirtį. Būtina tiksliai laikytis instrukcijų kurios būtinai turi būti visi pirotechniniai žaislai.

Petardų sprogimą dažnai lydi sukimasis, švilpimas, dūmai, spalvuotos žiežirbos ir t.t. Petardos labai pavojingos. Dažnai į ligonines patenka žmonės gautomis naudojant petardas.  Jos gali sprogti rankose padarydamos rimtus mechaninius pažeidimus, akių traumas.

Patekus į akį petardos daleliai, nors iš pirmo žvilgsnio nepadariusiai  matomos žalos, būtina ja praplauti tekančiu vandeniu, pridengti ją nosinaite ir iškviesti „ greitąją“. Sunkesnių traumų atveju „greitąją pagalbą“ kvieskite nedelsiant.
Labai svarbi pirotechnikos kokybė. Net pramoninės gamybos ji gali būti pavojinga, ypač jei ji parduodama turgavietėse be sertifikatų. Būtinai reikalaukite pas pardavėjus dokumentų,  priešingu atveju įsigysite abejotinos kokybės pirotechniką, keliančia pavojų gyvybei.. Be to, visi pirotechnikos gaminiai turi turėti smulkias instrukcijas lietuvių kalba. Tai ypač aktualu tais atvejais, kada sutinkame nepažįstamą gaminį. Jei negalite gauti instrukcijos ar kvalifikuotos pardavėjo konsultacijos, tai geriau pirkinio atsisakykite.

Pirotechnika labai pavojinga pradedančiųjų rankose. Paprastai tokie žmonės skubėdami pradeda „ pažintį“ su pačiais galingiausiais ir, kaip taisyklė, jiems negerai pažįstamais gaminiais. Būtent tokie fejerverkai dažniausiai baigiasi netikėtais ir nemaloniais siurprizais.

Perkant pirotechniką būtina atkreipti dėmesį į jos išorės stovį. Ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti įskilimus ar kitokius korpuso pažeidimus, degiklio pažeidimo. Pardavėjai dažnai nesilaiko galiojančių amžiaus apribojimų ir pirotechniką pardavinėja vaikams. Gaila, tėvams dažnai trūksta laiko bendraujant su vaikais paaiškinti kaip elgtis su pirotechnika. Vaikai viso to mokosi iš savo labiau patyrusių bendraamžių ir vyresnio amžiaus vaikų.

Pardavėjų nuomone kuo pirotechnika brangesnė tuo ji pavojingesnė. Pirotechnikos gaminių sudėtyje yra daugiakomponentinių mišinių, kurie degdami sukuria organizmui kenksmingas medžiagas. Tai viena priežasčių dėl ko bet kokios rūšies fejerverkai leidžiami tik atvirame ore.

Kai kurie fejerverkai sprogsta su labai dideliu garsu, kuris ne tik sukelia nemalonius jausmus, bet gali traumuoti klausos aparatą. Galioja norminės pavojingos zonos už kurių garso stiprumas neturi viršyti 140 decibelų. Tai dar viena priežastis, dėl kurios labai svarbu laikytis instrukcijose numatytų rekomendacijų. Garso apribojimai aktualūs ne tik dideliems fejerverkams, bet ir petardoms be kitai sprogstamai pirotechnikai. Jei žmogus arti galingo fejerverko paleidimo jo neapsaugoti ausų būgneliai gali būti garso spaudimu traumuoti.

Pavojinga uždegant fejerverko degiklį lenktis prie jo. Fejerverkas gali atsitiktinai užsidegti ir traumuoti veidą ir rankas. Reikia pritūpti ir degiklį  uždegti ištiestos rankos atstumu. Traumuoti gali laikomas rankoje uždegtas fejerverkas. Statistikos duomenimis didžiausią traumų dalį sukelia fejerverkai. Dažnai nelaimės įvyksta todėl, kad degiklis sudega greičiau nei to laukiama ir fejerverkas sprogsta rankose. Tai gali įvykti ir su iš pažiūros saugia pirotechnika.

Labai pavojingais tampa savarankiškai perdaryti fejerverkai. Jų remontas – garantuotas pavojus. Nereikia demontuoti nesuveikusių fejerverkų. Kai kurios medžiagos esančios jų mišinių sudėtyje yra labai nuodingos ( pavyzdžiui baris ).
Dažnai fejerverkams būdingas defektas – degiklio smilkimas. Stebint iš šono gali atrodyti kad jis užgeso ar neužsidegė, todėl žmogus prieina prie jo. Tačiau smilkstantis degiklis gali bet kada vėl užsidegti ,ir pačiu netinkamiausiu momentu sprogti traumuodamas nesaugiame atstume esančius žmones. Apsisaugant būtina palaukti nuo degiklio uždegimo ne mažiau 10 minučių, o po to įmesti jį į vandenį. Todėl būtina visada turėti didelę vandens talpą.

Fejerverkų mėgėjams rekomenduojama įsigyti automobilinį gesintuvą. Jis lengvas ir juo galima patogiai gesinti ugnį.
Fejerverkų negalima talpinti į stiklines ar metalines talpas, nes pirotechnikai sprogus susidarys daugybė aštrių skeveldrų, kurios gali sužeisti kūną.

Nenaudokite fejerverkų su pasibaigusiu jų naudojimo terminu. Nors fejerverkas gali gerai laikytis daugelį metų ( jei nejudinamas guli sausoje ir vėsioje patalpoje ), tačiau bet koks jų dislokavimas gali sukelti dalinį parako išbyrėjimą.To pasakoje fejerverke susidaro oro ertmės, kurios po to suveikia kaip mažos degimo kameros iššaukdamos nenumatytą sprogimą.

Pavojingos vaikų sveikatai gali būti panaudotų fejerverkų liekanos, todėl jas būtina pašalinti. Prekyba pirotechnika neturint jos sertifikatų oficialiai uždrausta, tačiau didžioji parduodamos produkcijos dalis – piratinė. Pardavėjai privalo pareikalavus pateikti pirotechnikos kokybės sertifikatą kuris turi būti patvirtintas ne parduodančios firmos bet gamintojo.

Ant pirotechninių gaminių privalomai turi būti nurodyta jų pavojingumo klasė:

-         1 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 0,5 m
-         2 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 5 m
-         3 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 20 m
-         4-5 klasė profesionali, neparduodama
 

Pirotechnika turi būti saugiai įpakuota. Ji privalo turėti dvigubą degiklio apsaugą. Nesigundykite ją pirkti internetu, nes tai labai puikus būdas parduoti neaiškios kilmės produkciją, juk niekas iš pirkėjų nereikalauja sertifikatų pirotechniniams gaminiams, neapžiūrinėja jų išorės, nesidomi jų gamintoju ir galiojimo terminais. Veikiančią internetu firma ar pardavėją praktiškai patikrinti neįmanoma. 

 

 
 
 

Susipažinkime   |   Radiostezija   |   Paslaugos   |   Nuorodos   |   Straipsniai   |   Kontaktai

TAIP PAT KVIEČIU APLANKYTI KITAS MANO SVETAINES:

RADIOSTEZIJA.LT

BIOENERGETIKA.LT

BIOTRONIKA.LT

BIOLOKACIJA.LT

BIORITMIKA.LT

GEOTRONIKA.LT

RADIONIKA.LT

AJUVERDA.LT

 
 

© 2007 - 2022 Jonas Jukonis. Kopijuoti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Powered by: WebProBox